Непостижимая Мария Примаченко: интервью с заместителем генерального директора Национального музея Людмилой Белоус
Next

Интервью / вторник, 09 февраля

Непостижимая Мария Примаченко: интервью с заместителем генерального директора Национального музея Людмилой Белоус

Уже сегодня гостям МК “Мистецький Арсенал” представится возможность погрузиться в мир творчества Марии Примаченко, имя которой стоит в одном ряду с лучшими представителями «наивного» искусства, такими как Нико Пиросманишвили, Иван Генералич, Анри Руссо, Никифор (Дровняк).

Накануне открытия экспозиции мы встретились с Людмилой Семеновной Белоус, заместителем генерального директора по научной работе Национального музея украинского народного декоративного искусства, в многотысячном собрании которого хранится  самая большая коллекция работ Примаченко –  около 650 произведений  – декоративные композиции, выполненные на бумаге в технике гуаши, расписные керамические изделия и деревянные тарелки.

Людмило Семенівно, як близько Ви знайомі з творчістю Марії Примаченко?

Я працюю в музеї понад 40 років і, безумовно, з творчістю видатної української художниці добре знайома, бо її роботи представлені в постійно діючій експозиції музею, музей пропагує її унікальну творчість на численних виставках як у музеї, так і поза ним, зокрема й за кордоном, публікує статті та готує видання.

Як і в кожного видатного митця, шлях до мистецтва у Марії Примаченко був непростий. Вона народилась у звичайній сільській родині, у дитинстві перехворіла на поліомеліт, який не давав можливості їй вільно рухатися, тому вона була вимушена пересуватися на милицях, через що майже не виїздила зі свого села.

Як же її помітили?

Вона з дитинства займалася вишиванням, якому навчила її мати. Рушники прикрашала традиційними для поліської вишивки квітковими мотивами, вносячи в  орнаментику і власне трактування. Роботи Марії на базарі в Іванкові помітила київська художниця Тетяна Флору і запросила її на навчання до Центральної експериментальної майстерні при Київському музеї українського мистецтва, що діяли У 1935 році на території Києво-Печерської лаври. Там панувала справжня  творча атмосфера. Марія Примаченко мала можливість спілкуватися з багатьма майстрами народного мистецтва та з професійними художниками, такими як М. Дерегус, В. Касіян, В. Кричевський. Саме тоді вона вперше спробувала малювати на папері, а також створювати керамічні форми, надихаючись роботами братів-керамістів Герасименків та Івана Гончара. Ці твори художниці також будуть представлені на виставці в Мистецькому Арсеналі. Можливо, технічно вони недосконалі, але дуже щирі і справжні, “примаченківські”.

Фото: Сергей Горошко для Forbes Украина

Музей має найбільшу колекцію творів Примаченко, чи поповнюється колекція в наші часи?

Так, музей має найбільшу колекцію робіт Марії Примаченко і охоплює вона період з 1936 року до кінця 1980-х. Надходили твори шляхом закупок Міністерством культури України після численних виставок. Частину робіт музей мав можливість придбати безпосередньо від авторки. Багато творів художниця дарувала друзям, знайомим, які приїздили до неї. Зараз роботи Примаченко користуються попитом серед колекціонерів і музей часто проводить експертизу творів на предмет визначення авторства.

Її нащадки продовжують її справу?

Син Марії Примаченко –  Федір –  також був художником, але манера його творчості була відмінна від материної. Онуки, наскільки мені відомо, не займаються мистецтвом.

Готуючись до інтерв’ю я прочитала, що сам Пікассо захоплювався творами Примаченко. Та схожу історію я чула й про Катерину Білокур.

Відомо, що роботи Марії Примаченко експонувалися на виставках у Парижі в 1937 та 1957 роках. Можливо, ці виставки відвідував і французький художник Пабло Пікассо.  Але то легенда, не підтверджена документально. За легендою і про видатну українську художницю Катерину Білокур, роботи якої були представлені на виставці в Парижі у 1957 році, ніби-то Пікассо був вражений її живописними картинами і промовив: “Якби у нас була художниця такого рівня, то про неї давно  знав би весь світ”.

Ви можете виокремити, який з експонатів виставки не можна оминути увагою?

Творчість Марії Примаченко цільна та органічна – це цілий фантастичний світ, у якому не можна й не варто виокремлювати якусь одну з робіт. Мені подобаються її ранні роботи, які вона створила ще у 30-і – 40-і роки. Вони невеликого розміру, надзвичайно декоративні, сповнені щирості, безпосередності, наївності. У роботах зрілого періоду художниця розробляє вже більш складну композицію, від прозорої акварелі переходить до густої гуаші. Але я б не стала виокремлювати якісь певні роботи, адже всі вони цікаві, самобутні і неповторні. У світовому мистецтві немає подібного явища як Примаченко, чому вона й належить до 10-ти кращих примітивістів світу. А ще порадила б звернути увагу на назви картин. Марія Примаченко у більш пізніх роботах на їх зворотній стороні власноруч вміщувала цікаві написи, часто віршовані. Назви дуже поетичні і самобутні. На кшталт: “Ушатка ізловила рака, а рак не дурак як укусить буде знак”, «Цей звір свариться, а його ніхто не боїться», «Цей звір позіхає і дружби ні з ким не має», “Лев зламав дуба”, “Лев у ліжку”, “Ведмеді на пасіці”, “Звірі ідуть на свято”, «Мати плаче і ридає, війну проклинає», «Голуб миру з хлібом України».

Як ви ставитесь до коментарів на кшталт: “Хіба це мистецтво? Я й то краще можу!”?

Інколи доводиться чути від відвідувачів: “Ой, та мій син чи онука намалює краще!”. Я кажу: “Може перемалювати вони й перемалюють, але от щоб придумати, нафантазувати  щось своє, то навряд чи”. Це тільки так здається, що це легко та просто. У мистецтві нічого простого не буває. І унікальна творчість Марії Примаченко цьому підтвердження. Ніхто крім неї не створив таку кількість химерних, чудернацьких, непізнаних, міфологічних і фантазійних образів тварин, звірів, птахів, сюжетних і орнаментальних композицій. Тому що у її картинах ніби перегукуються незбагненна й багата творча уява і міфологічний світ поліських легенд і казок, наповнений мавками, лісовиками  і різними химерними створіннями, які мешкають у болотистих місцях.  Відчути цей неповторний дивосвіт Марії Примаченко відвідувачі зможуть сповна на масштабній виставці у Мистецькому Арсеналі.