Books, girls, instagram: до дня народження видавництва "Наш Формат"
Next

Портрет / четверг, 15 сентября

Books, girls, instagram: до дня народження видавництва "Наш Формат"

У вересні 2016-го видавництву «Наш Формат» виповнюється десять років, і цього разу до Форуму видавців у Львові вони створили 17 книжок! Ми не можемо стриматися і не розповісти про роботу цього працелюбного видавництва. Редакція Maincream попросила команду «Нашого Формату» відібрати для нас десять книжок, і ось що ми отримали:

Генрі Форд

Моє життя та робота

Людині-феномену Генрі Форду вдалося вмістити у менш ніж 400 сторінок інженерію, історію, автопромисловість, бізнес, психологію, соціологію та практичний досвід. Перш за все захоплює ставлення батька фордизму до самої праці, він каже: «На мій погляд, людина інакше і не може, як бути постійно на роботі. Вдень вона повинна думати про неї, а вночі робота їй сниться». З цим можна посперечатися, але Форд переконує, що робота може і мусить бути твоєю любов’ю і полем для постійного мислення. Ще одна важлива думка автора полягає в тому, що він, ніби звертаючись до підприємця, переконує, що ваш робітник — не підлеглий, він — ваш друг і партнер. Форд — мислитель, він багато думає про бідність та про те, як її уникнути, не лише примножуючи свій капітал, а й допомагаючи іншим. Якби в бізнес-літературі існувала премія за «найлюдянішу» книгу, то її неодмінно отримав би Форд. 

 

Джим Коллінз. Мортен Т. Хансен

Величні за власним вибором

Книжка-дослідження розповідає про так званих «десятикратників» — компанії, які за період дослідження отримали показники, що в десять разів перевищують середні результати по галузі. »Величні за власним вибором» — цинічна і жорстка книжка,  тут немає місця сантиментам, навіть якщо річ іде про смерть людей. Лише факти, фанатична дисципліна і холоднокровність. За словами авторів, якщо ваша параноя продуктивна, значить, параноя вам на користь.

Якщо вірити підрахункам, то тираж книги досяг 4 мільйонів примірників і вважається культовим бестселером ділової літератури. Книга цікава тим, що в ній розглянуті не лише економічні цикли та фінансові коливання, а й тим, що за допомогою неї можна сягнути корінням в ділову історію і дізнатися, наприклад, про компанію «Боїнг» 70-х років. Загалом період дослідження дійсно вражаючий — майже сорок років, з 1965-го по 2002-й. Книжка оснащена діаграмами та схемами, щоб краще показати результати досліджень.

Через суху мову і специфічні дані цю книжку варто читати обмеженій аудиторії: тим, хто цікавиться стартап-ринком і робить власний бізнес. Коли я кажу «суха мова», то треба зважати, що йдеться все ж про американську літературу. Не дивлячись на те, що це ділова публіцистика, тут зустрічаються чудові художні порівняння, на кшталт: «якщо застосувати надто багато обмежень, можна перетворити Конституцію на гамівну сорочку».

Анотація каже, що книга відповідає на головне питання: «Чому одні компанії процвітають в умовах економічної нестабільності і навіть хаосу, а інші гинуть?» Може, й відповідає, але пам’ятайте, що жодна книжка не розкаже вам, як створити власний бізнес. Але «Величні за власним вибором» може стати ще однією цеглиною.

 

Бен Горовіц

Безжальна правда про нещадний бізнес

Венчурний капіталіст Бен Горовіц зі своєю бізнес-книгою «Безжальна правда про нещадний бізнес» — це такий собі Джон Стейнбек із романом «Грона гніву». «Як можна порівнювати підприємця з Нобелівським лауреатом?» — спалахнете гнівом ви. Але я поясню. Найкраще, що є в книгах, так це те, що за допомогою них ми пізнаємо життя, якого не мали і мати не будемо. Бо то інша епоха, наприклад. Можна багато читати історичної літератури про Велику депресію у Штатах, але відчути її можна — раз і назавжди — прочитавши один-однісінький роман. Так і тут. Не обов’язково читати гори спеціалізованої літератури, щоб дізнатися про життя Кремнієвої долини та про те, як стати справжнім CEO. В американські 90-ті можна з легкістю потрапити, пірнувши у цю книгу.

Крім того, американці навчилися писати бізнес-літературу як художню, а переклад від «Нашого Формату» творить справжні дива мови, як-от «У мене погані новини. Bladelogic дає нам копняка в дупу...» або «Гаразд, хлопці, якщо ви маєте намір взяти участь у собачих перегонах, вам потрібен кролик. І Oracle буде тим пекельним кроликом». 

Разом із чудовими й нетривіальними порівняннями ви отримаєте пекельну кількість порад від бізнес-гуру Бена Горовіца і… одне-єдине правило підприємництва: «Забудьте про правила!»

До речі, ви знали, що Білл Гейтс помилявся з прогнозом щодо інтернету? 

 

Деніел Джеймс Браун

Диво в Берліні

Олімпійські ігри, Гітлер, веслярі, героїзм — дивакувате поєднання, але цей мікс подій та героїв виконаний з такою майстерністю, що не лишає місця сумнівам — так воно і було. Дійсно, роман базується на реальний подіях і переповідає справжню історію синів Великої депресії, що змагаються за своє майбутнє. Кожен письменник, який береться писати книгу на реальних подіях, ризикує скотитися в художність, забуваючи про архіви, або, навпаки, законсервувати текст у документ. Деніел Браун — письменник-канатоходець, йому вдалося не лише зберегти баланс, але й написати чудову книжку.

Ми знаємо, що в 1936 році вже з’являлися перші моторошні паростки фашизму, але Гітлер, намагаючись приховати правду, вирішив провести Олімпійські ігри в Берліні, куди і потраплять наші «хлопці в човнах». (До речі, в оригіналі роман називається «Boys in the boats».) Але не всі ми знаємо, як поціновували того часу греблю. Преса ганялася за тренерами, на змагання сходилися всі високоповажні члени суспільства, фотографи й дівчата не давали і кроку ступити самим веслярам. Браун створює оповідальний барабанний бій за допомогою чергування динаміки спорту і пропагандистських промов Геббельса та Гітлера, і це справді вражає.

Підзаголовок роману звучить так: «Як дев’ять веслярів поставили нацистів на коліна». Так воно і було. А як саме — про це вже дізнаєтесь, прочитавши «Диво в Берліні».

 

Йона Бергер

Заразливий. Психологія вірусного маркетингу 

«Ця книга відкриває таємниці заразливого контенту та допомагає зрозуміти феномен вірусного розповсюдження інформації» — йдеться в анотації. Не знаю, що там стосовно секретів, але ця книга точно містить значну кількість прикладів надзвичайного маркетингового успіху, які ви зможете використати у своєму бізнесі. Наприклад, про оклахомського 86-річного фермера, який зумів зняти вірусний відеоролик про чищення кукурудзи, чи про двох чуваків, які за допомогою телефонної будки створили суперпопулярний бар. До речі, ви знали, що якщо зняти відео, на якому ваш блендер розмелює вщент айфон, то ваш блендер засяє в ореолі успіху? Йона Бергер розказує безліч цікавих історій, на прикладі яких показує соціальну трансмісію в дії.  

 

Жлобологія

 

Вражаючий пантеон митців зібраний у «Жлобології»: письменники, художники, мистецтвознавці, серед яких Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Арсен Савадов, Влада Ралко, Антон Соломуха та багато інших. Кожен з авторів у природний для себе спосіб тлумачить певні філософські та культурологічні категорії. «Жлоб не може іронізувати над собою. Він не здатен сміятися зі своїх вад і комплексів. Він надто серйозний, і це його величезна біда», — пише художник Олекса Манн. Тому автори книги попереджають, що «Жлобологію» небажано читати людям з обмеженими розумовими здібностями, спричиненими браком освіти, культури та виховання, адептам різних людиноненависницьких ідеологій, особам з ознаками політичної шизофренії та інших афективних станів, дітям до вісімнадцяти років, а також людям із нестабільною психікою.

 

Хіларі Клінтон

 Важкі рішення

Книга Хіларі Клінтон — це серіал «Картковий будиночок» («Карточный домик») по-людськи. Тут немає злих політичних геніїв. Натомість тут є люди, які мають приймати рішення, що вплинуть на мільйони доль у всьому світі. Зараз ім’я Хіларі Клінтон на вістрі, і у неї є всі шанси першою жінкою-президентом Сполучених Штатів Америки. Про це дізнаємося в жовтні, а поки схрестимо пальці і прочитаємо, як вона впоралася з поразкою в 2008-му, коли поступилася Обамі.

Книга «Важкі рішення» розказує про закулісся політичної Америки, про Афганістан і Сирію, про мистецтво керувати, про санкції і клімат та багато іншого. Але, незважаючи на те, що це книга про жорсткі реалії, вона ще й дуже зворушлива. Проникаючі домашні посиденьки з Біллом Клінтоном, щемливі розмови в Білому домі, переживання стосовно одягу і преси та багато інших деталей роблять цю книгу напрочуд чесною. Маю здогад, що так і було задумано. Вірити політикам у нас не прийнято, але, читаючи цю біографію, вірити хочеться, бо Хіларі — це Велика Америка в дії. 

 

Пітер Тілль

Від нуля до одиниці

«Від нуля до одиниці» — це вправи для мислення. Уроки, які викладає автор, виходять за межі бізнес-порад, Пітер Тілль багато говорить про майбутнє. Основна думка — це «монополія перемагає конкуренцію». Світ іде від 1 до n, збільшуючи кількість уже відомого продукту. Але, створюючи щось нове, підприємець йтиме від 0 до 1. Наступний Білл Гейтс не створюватиме операційну систему, а наступні Ларрі Пейдж або Сергій Брін — ще один пошуковик. Завтрашні переможці стануть першими на шляху безжальної ринкової конкуренції. Вони зможуть взагалі уникнути конкуренції, тому що їхній бізнес буде унікальним. На думку Тілля, монополістичний капіталізм є двигуном прогресу, і тільки за допомогою монопольних прибутків бізнес зможе уникнути повсякденної боротьби за виживання. Тілль завзято закликає читача мислити критично, не забувати про дизайн, вивчити експоненціальний закон і шукати секрети.

 

Лесь Подерв'янський

ПЗТ

Велика книга як за всіма можливими сенсами, так і за обсягом. «ПЗТ» — повне зібрання творів Леся Подерв’янського, автора, який надав обсценній лексиці іншого звучання й перетворив її на мистецтво слова.

Відкриваючи «ПЗТ» — стаэться те саме, що автор описав у п’єсі «Свобода»: «Роздається звук, ніби ногою дуже сильно впиздили по дверях. Двері падають, і вся сцена заливається життєрадісним сонячним світлом».

Якби я була психологом, я б усім виписувала книжку «катакомбного класика» Леся Подерв’янського.

У XXI столітті мати повне зібрання творів Подерв’янського — це як мати «Кобзар». Бо в тяжку хвилину звертаєшся до Шевченка як до пророка, а Подерв’янський — ще той Шекспір!

Особливу увагу треба звернути на геніальну передмову Олександра Бойченка. 

 

Крістін Генна

Соловей

Роман про двох сестер під час Другої світової війни. В’янн Моріак, старша сестра, уособлює мільйони жінок, які провели своїх чоловіків на війну — і розпочали власну: життя без їжі і дахом над головою, надлюдські страждання та неймовірні зусилля, щоб вижити. Молодша сестра, тендітна Ісабель, постає перед нами французькою Долорес Ібаррурі. «Краще померти стоячи, ніж жити на колінах», — ретранслює вона слова іспанської революціонерки. Ісабель приєднується до партизанського руху, стає невловимою провідницею, хоча на неї полюють вермахт та СС, і рятує життя десяткам пілотів. 

Хтось би сказав, що Генна надто часто вдається до сентиментальності і тим підриває багатозначність цієї розповіді, але, як на мене, авторка крізь сльози доводить, що під час війни не лише чоловіки були героями.

І — так, Генна змусить вас плакати.